Saulrieta pārgājiens Lielajā Ķemeru tīrelī

Pamatinfo

Nākamais pārgājiens notiks 1. decembrī

Purva ainavu daudzveidības ziņā pārgājiena maršrutā ietvertā Ķemeru tīreļa daļa ir īpaša ne vien Latvijas mērogā, bet, ļoti iespējams, arī Pasaulē 🙂 Ir vērts doties un redzēt.

Purva ainavu Lielajā Ķemeru tīrelī var doties vērot gan no pastaigu laipas, gan arī burtiski doties iekšā ainavā vasarā ar laivu, bet ziemā – kājām pa purva taciņām un aizsalušajām lāmām un ezeriem. Ozolaivas.lv rīko regulāras dabas izpētes ekspedīcijas tīreļa austrumu malā ar pieeju no P101 šosejas. Šeit atrodas padomju laikā iesākts kūdras karjers, kas pēc 2000. gada īstenojot purva atjaunošanas projetu ir applūdināts. Šobrīd atjaunotajā purva daļā var vērot ļoti daudzveidīgu purva ainavu, kuru veido gan zemajiem zāļu purviem, gan pārejas un augstajiem (sūnu) purviem raksturīgie augi, krūmi un koki.

Dalībnieki un maršruta tehniskie rādītāji

Pārgājiens ir piemērots fiziski aktīviem cilvēkiem, kam patīk arī nedaudz ekstrēmi pārgājieni, mežonīgas un neskartas dabas ainavas.

Lai arī pārgājiena garums ir līdz 10 km, tomēr fiziski tas nav viegls, piemērots cilvēkiem no kādu 12 gadu vecuma. Bērniem līdz 12 gadu vecumam pārgājiens varētu būt par grūtu. Dažviet būs jāpārvar bebru bērzu sagāzumi un vaivariņu audzes, kas sniegsies pāri celim arī lielam cilvēkam.

Jārēķinās, ka pastāv iespēja saslapināt apavus līdz potītei vai ja īpaši paveicas – līdz celim. Gids pārsvarā visur iet pirmais. Pārgājiens ved pa pašām mežonīgākajām un skaistākajām Lielā Ķemeru tīreļa vietām.

Pārgājiena ilgums ir 4 stundas, ieskaitot apstāšanās pauzes.

Pārgājiena datumi un laiks

 • 2019 Sestdien 16. februārī 14:00 (saule riet 17:28)
 • 2019 Svētdien 17. februārī plkst. 7:30 (saule lec 7:50)
 • 2019 Svētdien 24. februārī plkst. 14:00 (saule riet 17:44)

Dalības maksa

 • Pārgājiena dalības maksa ir 7 eiro no pieaugušā, ja piesakās vismaz vienu dienu iepriekš, pārkaistot dalības maksu uz organizatoru kontu. Piesakoties pārgājiena dienā un maksājot dalības maksu skaidrā naudā uz vietas, tad dalība pārgājienā ir 10 eur.
 • Jauniešiem līdz 18 gadu vecumam dalība pārgājienā ir par brīvu.
 • Dalības maksā ietilpst maršruta sagatavošana, pārgājiena vadīšana, drošības un tehniskā instruktāža iešanai pa ledu.
 • Samaksa ierodoties uz vietas vai ar pārskaitījumu (kā ērtāk). Rekvizīti zemāk.

Biedrība “Ozolnieku airēšanas klubs“
Reģ. Nr. 40008245975
Swedbank AS
LV14HABA0551041168117

 • Ir pieejamas 6 vietas busiņā no Jelgavas. Ceļanauda ir 3 eur no cilvēka.

Pārgājiena vieta:

Laivu brauciena vieta Lielajā Ķemeru tīrelī Balticmaps.eu kartē
Pārgājiena sākuma vieta Lielajā Ķemeru tīrelī Balticmaps.eu kartē
 • Noteiktajā laikā visi satiekas Lielā Ķemeru tīreļa austrumu malā. Tas ir citā vietā, kā populārā pastaigu taka.
 • Satikšanās vieta atrodas šeit: https://goo.gl/maps/f3bpauiVfY62
 • Jāņa sētas kartē šeit: https://balticmaps.eu
 • Ja sniega un ledus apstākļi izskatās bēdīgi auto var novietot laukumiņā uzreiz pie P101 ceļa (https://goo.gl/maps/weeY9aqAGG42), un tālāk līdz tikšanās vietai doties kājām (~1.5 km).
 • Ja uz purvu dodaties ar vilcienu līdz Kūdras stacijai, kas atrodas 5.5 km attālumā no pārgājiena vietas. Skatīt KARTĒ >>
  • No rīta:
  • Rīga (5:44) – Kūdra (6:39)
  • Tukums 1 (6:25) – Kūdra (6:47)
  • Vakarā:
  • Līdz tikšanās vietai sanāk doties kājām 5.5 km.
 • Pārgājiens ir apļveida, un tā sākums un beigas atradīsies vienā un tajā pašā vietā.

Notikušo pārgājienu Facebook eventi:

 

Aktuālās purva ainavas Ķemeru tīrelī Ziemā:

Laika prognoze Ķemeru tīrelī

Aktuālā laika prognoze Ķemeros pa stundām: YR.no Laika prognozē var pievērst uzmanību tam, par cik grādiem naktī nokrīt temperatūra salīdzinājumā ar iepriekšējo dienu. Ja temperatūru starpība ir 10 un vairāk grādu, ir cerības rītā sagaidīt miglu, kas ir ļoti svarīgs rīta ainavas elements. Pilnīgi skaidrs laiks garantēs sauli. Tomēr, daži mākoņi var saullēktam vai saulrietam piedot papildus dzīvību.

Reģistrācija

Papildinfo un pieteikšanās pārgājienam

 • Dalība piesakāma pa tālruni: t. +371 267 61 807 (Atis)
 • Vai rakstot e-pastu: atis.luguzs@gmail.com
 • Vai aizpildot pieteikuma formu:

  Nākamie pārgājiena datumi ir 19. janvāris (Sestdiena) plkst. 8:00

  Pārgājiena datums:
  Komandas nosaukums:
  Interneta lapa, ko gribas reklamēt 🙂 (bez http://):
  Te var pievienot komandas bildi:
  Dalībnieku komandas informācija:
  Pārgājienā var piedalīties gan individuāli dalībnieki, gan apvienoties komandā pēc ģimenes vai citas piederības:
  Komandas kapteiņa vārds uzvārds:
  Kapteiņa e-pasts (uz kuru saņemsiet apstiprinājumu):
  Kapteiņa tālr.nr.:
  Piesakāmo cilvēku skaits:
  Vai un cik būs nepilnagdīgas personas:

  Ieraksti captcha kodu:

  . . .

  Dalībnieki

  Pieteiktie dalībnieki

  Lai tikko pieteiktā komanda būtu redzama sarakstā lūdzu

  Datums: 24. februāris, Svētdiena, 14:00
  Justīne , 1 cilvēki
  Datums: 24. februāris, Svētdiena, 14:00
  Jeka , 1 cilvēki
  Datums: 24. februāris, Svētdiena, 14:00
  Vivita Dabola , 1 cilvēki
  Datums: 24. februāris, Svētdiena, 14:00
  Laura Riekstiņa , 1 cilvēki
  Datums: 24. februāris, Svētdiena, 14:00
  Sintija Šmite , es+1 cilvēki
  Datums: 24. februāris, Svētdiena, 14:00
  Diāna , 3 cilvēki
  Datums: 24. februāris, Svētdiena, 14:00
  Mona , 1 cilvēki

  Maršruta apraksts

  Ziemas ainavas Lielajā Ķemeru tīrelī mēdz būt ļoti dažādas. Visskaistākās tās protams ir saullēkta un saulrieta laikā, īpaši ja to pavada migla vai sarma.

  Piedāvātā pārgājiena maršruts sāksies appludinātā kūdras karjera austrumu malā, no vietas kur vasarā uzsākam laivu braucienus.

  Šeit vasarās iesākas populārie laivu braucieni Ķemeru purvā. Zem kājām vēl pēdējās laivas lauztais ledus, kas iesalis dzidrā ūdenī.

  Šeit Eiropas projekta “Mitrāju atjaunošana” ietvaros Ķemeru Nacionālā parka aktīvisti šā gadsimta sākumā no P101 šosejas iekšā purvā uzbūvēja ceļu. Tas kalpo arī kādambis no tīreļa vidus uz malām plūstošajiem ūdeņiem. Kā rezultātā ir pacelts ūdens ļīmenis bijušajā kūdras karjerā, dodot iespēju purvam atjaunoties tā sākotnējā izskatā. Šobrīd šeit ir izveidojusies ļoti plaša spektra purva ainava, kurā var atrast gan zemajam zāļu purvam, gan pārejas un augstajam purvam rakstūrīgu ainavu. Gan arī citur dabā neeksistējošas purva ainavu formas, kas radušās cilvēka mijiedarbībā ar dabu.

  Pagājušā gadsimta 70. gados šajā vietā iesāka iegūt kūdru, ko pārtrauca, jo pastiprinājās sērūdens izplūšana kūdras ieguves vietās. Bija bažas par to, ka turpmāka kūdras ieguve varētu negatīvi ietekmēt tolaik ļoti populārā Padomju kūrorta – Ķemeru sēravotu darbību. Un, ka Lielākie avoti, no kuriem populārākais “Ķirzaciņa” un lielākais – “Lūžņavots” varētu izsīkt.

  Mantojumā no kādreizējā kūdras izstrādes karjera un “Mitrāju atjaunošanas” projekta realizācijas ir palicis cilvēka un dabas kopīgi veidots ainavu parks 200 hektāru platībā. Ko vasarā var aplūkot dodoties purvā ar laivu, bet ziemā pa sasalušām un mežonīgām purva taciņām un bez tām.

  No ceļa gala dosimies pa tīreļa malas kāpām cauri priežu silam, daļa no kura nodega 1999. gada lielajā meža ugunsgrēkā un tagad ir sākusi veiksmīgi atjaunoties.

  Rūķīti jau pamanījāt?

  No ainaviska, I pasaules kara ierakumu rotāta kāpas gala mēģināsim ieraudzīt pastaigu laipas skatu torni un dosimies pāri ugunsgrēka skartajai Ķemeru tīreļa daļai līdz diviem lielajiem purva ezeriem.

  Saullēktā pastaigu laipas skatu tornis izceļas uz tīreļa pretējās malas meža fona

  Atšķirībā no Skaisa ezera zinātnieku noslīcinātajām priedēm Cenas tīrelī, šo ezeru krastos priedes jopŗojām ir zaļas un nedaudz atgādina palmas skatoties pāri ezeram uz pretējo krastu.

  Lielā purva ezera krastā

  Lielā purva ezera ainava saullēktā

  Apejot loku ap ezeriem nonāksim tradicionālā augstā purva ainavā ar lāmām, ezeriņiem un purva priedītēm. Šeit ievērojama vieta ir kādā lāmā izplūstošais sēravots, kas aizsalst tikai spēcīgā salā.

  Sēravots Lielajā Ķemeru tīrelī

  Tālāk cauri tīreļa ezeriņu un lāmu labirintam dosimies uz pamesto un 2006. gadā appludinātā kūdras izstrādes karjera dienvid rietumu malu. Vietu, kuru ir iecienījuši bebri.

  Bebri mēdz trenēties veidojot no bērza baļķa savdabīgus cīsiņus

  Pēc bebru māju un arhitektūras apskates pa Tukuma un Babītes novadu robežu uzkāpsim vietējas nozīmes kalnā aplūkot purva ainavu no augšas.

  Tur tālumā no ainavu kalna virsotnes ir redzams pārgājiena sākuma un beigu punkts.

  Nu jau pārgājiens būs gandrīz galā. Tālāk apmetīsim loku ap ainavu kalniņu un pa gandrīz labiekārtotu taciņu dosimies cauri applūdinātajai kūdras karjera valstībai ārā uz dambja ceļa.

  Īstenībā šeit, gandrīz pašā pārgājiena sākuma un beigu vietā, ceļa austrumu malā atrodas viena no skaistākajām ainavām  – neliels ezers ar daudzām saulrietā saules apspīdētām saliņām.

  Saulrieta bonusa ainava pie paša ceļa appludinātajā kūdras karjerā.

  Var doties vakara noskaņu baudīt piesēžot uz kādas purva saliņas atpūsties.

  Mīkstais purvā dīvāns ar priedīti

  Un tad vēl atlikusi pēdējā ainavu atrakcija – noslīkušo bērzu labirtints. Tas vienlīdz labi izskatās gan dienā, gan arī iestājoties tumsai.

  Noslīkušo bērzu stumbra ēnas uz sasalušā purva ezera ledus un sniega.

  Gids

  Mani sauc Atis Luguzs, es nodarbojos ar dažādu orientēšanās sacensību rīkošanu un vasarās ar Ozolaivas.lv laivu braucienu organizēšanu. Ziemā, kad ūdeņi ir aizsaluši un nevar braukt ar laivu, man patīk doties pārgājienos pa purvu. Pašam mīļākais ir Cenas tīrelis, kurā kopumā esmu nogājis ap 500 km. Uzreiz jāteic, ka tas ko par purvu rāda kinofilmās nav taisnība, tomēr tas nav tik svarīgi. Galvenā purva vērtība ir tā ainavas skaistums. Īpaši, ja to papildina ar saullēktu vai saulrietu, miglas vāliem, sarmas kristāliem purva priedīšu zaros vai rases lāsēm zirnekļu rūpīgi austajos tīklos. Pēdējā laikā vairāk sanāk būt Lielajā Ķemeru tīrelī, jo te vasarās var braukt ar laivu ? Zemāk video no laivu brauciena Ķemeru tīrelī 2018. gada augustā.

  Bet ziemā te ir pavisam cits skats. Ķemeru tīrelī paveras tundras ainava ar sasalušiem purva ezeriņiem un sēravotiem. Seklākie un lielākie no tiem var arī  īsti neaizsalt, kas ziņkārīgākam pētītājam piedāvā papildus iespējas ziemas baudīšanai purvā.

   

  Atbildēt

  Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

  Šajā vietnē surogātpasta samazināšanai tiek izmantots Akismet. Uzziniet, kā tiek apstrādāti jūsu komentāru dati.