Zemgales pavasaris Svitenes upē

Pavasara laivot gribētājus aicinām sagaidīt pavasari kanoe laivā Svitenes upē. Laivu brauciens sāksies Rundāles novada Vairogos, vedīs cauri Jaunsvirlaukai un noslēgsies pie P94 šosejas tilta netālu no Staļģenes Jelgavas novadā – KARTE: Balticmaps.eu. Kopējais ceļojuma garums ir 20 km un ilgums ~5 stundas.

Bildes no laivu brauciena 2018.g. 24. martā

Sestdien ledus bija izkusis arī iepriekšējā trešdienā konstatētajās problēmvietās. Taču gadījās arī pārsteigumi, kā lielais ledus lauks ar bebru alām gar krastu pašās brauciena beigās. Kopumā lieliski laikapstākļi, pavisam zilas debesis un to atspulgs ūdenī. Daudz gulbju pāru, saule niedres un Zemgales pavasaris.

Zemāk skatāmas bildes no maršruta ievērtēšanas 2018.g. 21. martā.

Upes vidus pāsvarā ir brīvs no ledus. Dažās mierīgākās vietās maršruta sākumā ūdeni sedz plāna ledus kārtiņa ar kuru varēs cīnīties. Pie autoceļu tiltiem ir lielie ledus sanesumi – pašā sākumā (kāpjam iekšā aiz), Jaunsvirlaukā (jāapnes) un ceļojuma beigās (kāpjam ārā pirms ledus sanesuma). Līdzi obligāti ņemama rezerves drēbju kārta, ieteicams pat divas. Iekāpšana un izkāpšana šoreiz ir ar palielinātu risku ielūzt, paslīdēt un citādi nenoturēties upes krastā. Pieredze kanoe laivas vadīšanā arī lieti noderēs straujos, šauros un asākos līkumos. Svarīgi ir nenolikt laivu šķērsām upei kad abi gali iespiežas krasta ledū un vairs ne uz priekšu ne atpakaļ.

Svitene – iespējams gleznainākā no Zemgales mazajām upēm.

Pavasara ūdenī upei praktiski nav krastu, ūdens nemanāmi pāriet rūpīgi iekoptos laukos. Krastu trūkums paver skatienam ainavu līdz pat apvārsnim. Brīžiem upe priekšā aizvijas kā milzu slalomā, kad lēzeni lejā no kalna var redzēt 3 -4 upes līkumus uz priekšu. Vairāk tas izskatās, ka iekoptā laukā slīd laivas. Vispirms uz vienu pusi, tad otru. Lauku saimniecības Svitenes krastos ir ļoti labi iekļaujas ainavā. Bērzu alejas un citi dendroloģiskie stādījumi vijas ar lauksaimniecības tehnoloģiju virsotņu iekoptajiem laukiem. Zemgales lauki ir tik lieli, ka tos neapstrādā traktori, bet gan kosmosa kuģi uz riteņiem. Nu vismaz tumsā 500+ zirgspēku brīnums varētu tā izskatīties, daži no tiem var iztikt arī bez vadītāja. Šos modernos dzelzs dinozaurus lielā ūdenī uz lauka gan neredzēsiet, bet to darba rezultātus gan. Gleznaina, smuka lauksaimniecība, kas saulainā laikā šķiet īpaši pievilcīga – tā ir Svitene.

Pasākuma plāns:

 • (Sestdien 24. martā), līdz 11:20 ierašanās brauciena beigu punktā pie tilta pār Sviteni uz P94 ceļa
  Kartes saite: Balticmaps.eu

Automašīnā tuvojoties ceļojuma sākumpunktam pie Vairogu ciemata, ceļš kļūs tik slikts, ka ar bijību nāksies uzlūkot ātrumu ierobežojošo zīmi 50 km/h, un saprast, ka tik daudz drosmes vai pārgalvības būs grūti jebkad saņemties. Vai kādam ir izdevies sasniegt tik lielu ātrumu uz Vairogu ceļa neatceras arī vecākie Vairoga iedzīvotāji.

 • 11:25 ar organizatoru busiņu visi tiek nogādāti brauciena sākumpunktā.
  Ja varēs piebraukt pie upes, braucienu sāksim Matīšos, lai ir mazliet mazāk – 17 km
  Ja nē, tad sāksim Vairogos kā plānots iepriekš ( kopā tad būs 20 km, kas nebūs par maz 🙂
 • 11:40 liekam laivas upē
 • 12:00 sākam laivu braucienu
 • 17:00 – 18:00 Esam galā! 🙂

Dalība pasākumā un laivas

 • Laivas ekipāžai pasākuma organizatori nodrošina 3 vietīgu kanoe laivu par 30 eiro ar piegādi maršrutā, ieskaitot arī airi un drošības vesti katram dalībniekam.
 • Maksimālais kopējais laivas ekipāžas svars ir 210 kg
 • Dalība ekspedīcijā ar savu laivu – 5 eur no laivas.
 • Piedalīties pasākumā var jebkurš interesents, taču vismaz vienam no laivas ekipāžas ir jābūt pilngadīgam.
 • Laika prognoze Jaunsvirlaukas apkārtnē šeit >YR.NO>
 • Ūdensdrošs maiss mantu glabāšanai jāgādā katram pašam.
 • Līdzi ūdensdrošā maisā ņemam rezerves drēbju kārtu – nevajadzēs pašam – varēs iedot citam.
 • Kājās derēs gumijas zābaki, hidrozābaciņi vai botas, ja kājas termozeķēs.

Galerija no laivu brauciena Svitenes upē (2017.g. 19. marts)

 

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.

Šajā vietnē surogātpasta samazināšanai tiek izmantots Akismet. Uzziniet, kā tiek apstrādāti jūsu komentāru dati.